DISTRICT COURT OF ERODE

Present Judges

LIST OF PRESENT JUDICIAL OFFICERS IN ERODE DISTRICT

S.No.

NAME & DESIGNATION OF THE JUDICIAL OFFICERS

1.

THIRU B.MURUGESAN, B.A., B.L.,

Principal District Judge, Erode.

2.

Vacant

I Additional District Judge, Erode.

3.

Vacant

II Additional District Judge, Erode.

4.

Vacant

Chairman, Permanent Lok Adalath, Erode.

5.

TMT. R.MALATHI, M.L.,

Sessions Judge, Magalir Neethi Mandram,

Fast Track Mahila Court, Erode.   

6.

TMT. S.HEMA, B.Sc., L.L.M.,

Judge, Family Court, Erode.

7.

Vacant

Special District Judge,

Special District Court to Deal With MCOP cases, Erode.

8.

THIRU C.M.SARAVANAN, B.A., L.L.M.,

Chief Judicial Magistrate, Erode.

9.

TMT. A.SHANMUGAPRIYA, B.Sc (Agri)., B.L.,      

Principal Sub Judge, Erode.

10.

THIRU M.RAMACHANDRAN, B.Com., B.L.,        

I Additional Sub Judge, Erode.

11.

THIRU A.SELVAKUMAR, B.E., B.L.,

II Additional Sub Judge, Erode.

12.

TMT. V.SREE VIDYA, M.L.,

Special Sub Judge,

Special Sub Court to Deal with MCOP Cases, Erode.

13.

Vacant

Secretary/Senior Civil Judge,

District Legal Service Authority, Erode.

14.

THIRU G. ARUN KUMAR, B.Sc., B.L.,

Principal District Munsif, Erode.

15.

Vacant

I Additional District Munsif, Erode.

16.

THIRU R.BOOMINATHAN,

II Additional District Munsif, Erode.

17.

THIRU S.PRINCE SAMUVELRAJ, B.A., L.L.M.,        

Judicial Magistrate No.I, Erode.

18.

THIRU T.ARUNKUMAR, M.A., M.L., M.B.A.,       

Judicial Magistrate No.II, Erode.

19.

SELVI M.AFZAL FATHIMA, B.Com., B.L.(Hons), L.L.M.,

Judicial Magistrate No.III, Erode.

20.

THIRU G.MUNIKUMAR, B.Sc., B.L.,    

Judicial Magistrate Fast Track Court No.I,

(Magisterial Level), Erode.

21.

TMT. R.GEETHA, 

Judicial Magistrate Fast Track Court No.II,

(Magisterial Level), Erode.

22.

SELVI M.MULLAI, B.A., M.L.,

Judicial Magistrate, Additional Mahila Court, Erode.

23.

Vacant

Judicial Magistrate, Mobile Court, Erode.

24.

Vacant             

Judicial Magistrate, Land Grabbing Court, Erode.

25.

THIRU. K. GOPINATH, 

Judicial Officer/Chairman Taxation Appeal’s Tribunal City Municipal Corporation, Erode.

BHAVANI

26.

TMT. A.P.LATHA, B.Sc.,B.L.,

IV Additional District Judge, Bhavani.

27.

THIRU K.MUNIRAJA, B.Sc., B.L.,   

Subordinate Judge, Bhavani.

28.

TMT. S.SAPNA, B.B.M., B.L.,              

Principal District Munsif, Bhavani.

29.

THIRU S.P.BARATH KUMAR, M.B.A., B.L.,   

Judicial Magistrate No.1, Bhavani.

30.

THIRU R.VIJAYAN, M.A., B.L.,    

Judicial Magistrate No.2, Bhavani.

GOBICHETTIPALAYAM

31.

THIRU K.DHAYANITHI, M.A., B.L.,

III Additional District Judge, Gobichettipalayam.

32.

TMT. R.SRIVIDYA,    

Subordinate Judge, Gobichettipalayam.

33.

TMT. N.KEERTHANA, B.A., B.L.,

District Munsif, Gobichettipalayam.

34.

THIRU S.VIJAY ALAGIRI. B.Com., B.L.,    

Judicial Magistrate No.I, Gobichettipalayam.

35.

THIRU A.TAMILARASU, L.L.M.,           

Judicial Magistrate No.II, Gobichettipalayam.

SATHYAMANGALAM

36.

Tmt. N.SHARMILA, B.A., B.L.,

Subordinate Judge, Sathyamangalam.

37.

TMT P.SHARMILA, B.B.A., B.L.,

District Munsif, Sathyamangalam.

38.

THIRU D.PONVENTHAN,

Judicial Magistrate, Sathyamangalam.

PERUNDURAI

39.

TMT. K.KRISHNAPRIYA, M.L.,

Subordinate Judge, Perundurai.

40.

TMT.P.SRIDEVI, L.L.M.,

District Munsif, Perundurai.

41.

TMT. S.VIPICEE, M.L.,        

Judicial Magistrate, Perundurai.

KODUMUDI

42.

THIRU V.LOGANATHAN, B.A., L.L.B.,      

District Munsif-cum-Judicial Magistrate, Kodumudi.

ANTHIYUR

43.

TMT. R.H.UMADEVI, B.Sc., L.L.M.,  

District Munsif, Anthiyur.